Modernizacja systemu łączności w straży pożarnej w Łodzi

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi w ramach kolejnego etapu modernizacji systemu łączności na terenie województwa łódzkiego zainwestowała w dodatkowe wyposażenie dyspozytorskie. Planowana rozbudowa systemu objęła instalację czterech paneli dyspozytorskich oraz dodatkowego modułu radiokomunikacyjnego. Moduł ten został w pełni zintegrowany z dwoma dotychczas użytkowanymi radioboxami, zapewniając poprawę jakości i zasięgu całego systemu radiokomunikacyjnego.

Istotnym warunkiem instalacji była pełna integracja urządzeń z dotychczas wykorzystywanymi radiostacjami działającymi w systemie FDMA w trybie cyfrowym i analogowym. Co więcej, dzięki oprogramowaniu OpenRDS możliwa jest pełna współpraca pomiędzy rozwiązaniami różnych producentów. W tym wypadku funkcje cyfrowe (SMS, GPS) stacji bazowych firmy ICOM oraz radiotelefonów marki Kenwood NEXEDGE działają bez zbędnych zakłóceń. Sama integracja środków łączności różnych standardów i typów znacząco wpływa na jakość komunikacji, a co za tym idzie na szybkość reakcji w sytuacjach zagrożenia.

To jednak tylko jedno z wielu usprawnień w ramach systemu obsługi zgłoszeń alarmowych. Funkcjonalność konsoli dyspozytorskich firmy Nowatel zapewnia możliwość komunikacji z jednoczesnym wykorzystaniem łącza radiowego, telefonicznego oraz interkomu, pełny nasłuch radiowy i zaawansowaną obsługę nadajników GPS (z zastosowaniem cyfrowego przetwarzania sygnału oraz wizualizacją zdarzeń na mapie). Ponadto konsola jest uzupełniona o dodatkowe udogodnienia takie jak wbudowany rejestrator nagrań głosowych wszystkich połączeń w systemie, czy zdalna obsługa radiotelefonów. Całość systemu jest obsługiwana za pomocą panelu dotykowego typu All-In-One z wykorzystaniem technologii Multi-touch, dostępna również w wersji na urządzenia mobilne (tablety i telefony).

Modernizacja systemu łączności obejmuje znacznie więcej niż środki komunikacji. Zgodnie ze strukturą organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej, w zakresie działań wydziału operacyjno-szkoleniowego Komendy PSP leży m.in. „planowanie systemów łączności dyspozycyjnej, dowodzenia i współdziałania a także systemów alarmowania na obszarze miasta oraz obsługa urządzeń monitoringu pożarowego i alarmowania”. Dzięki wprowadzonym usprawnieniom oraz profesjonalnej opiece specjalistów z dziedziny łączności realizacja tych założeń na terenie Komendy PSP w Łodzi stała się znacznie prostsza.